بازاریابی

بازاریابی چیست؟

بازاریابی یعنی یکپارچه‌سازی و هدفمندسازی بخش‌های مختلف یک مجموعه در جهت بدست آوردن بازار بیشتر و در گرو آن فروش بیشتر.

برای مشخص‌شدن اهداف شرکت می‌توان ۳ پرسش را مطرح کرد:

1 – چند درصد بازار را می‌خواهید بدست آورید؟

2 – چند درصد بازار را باید بدست آورید؟

3 – چند درصد بازار را می‌توانید بدست آورید؟

عوامل مهم در عرصه بازاریابی:

  • حضور نمایشگاهی: حضور در نمایشگاه، ارائه کاتالوگ و معرفی خدمتی که انجام می‌دهید، تأثیر بسزایی در معرفی مجموعه شما و شناخت بیشتر مجموعه شما خواهد داشت.
  • استفاده از تبلیغات: تبلیغات هم یکی‌دیگر از راه‌های رسیدن به مشتریان است. هر چند که تأثیرات آن هم تعریف شده است و تا حدودی محدود هم هست. تبلیغات ممکن است جلب توجه کند، اما الزاماً به افزایش فروش منجر نمی‌شود.
    اما اگر تبلیغات به روش مدرن و صحیح و توسط شرکت‌های معتبر که به‌صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می‌کنند، انجام شود، می‌تواند تأثیر بسزایی در بالا بردن سودآوری یک مجموعه داشته باشد.
  • مدیریت زمان: همیشه مراقب مدیریت وقت باشید. نباید با صرف وقت فراوان یک کار را به پیش برد. باید هزینه‌های وقت‌های اضافه را در نظر داشت.
  • مشتریان دائمی: مراقب مشتریان دایمی باشید. شرکت‌ها می‌توانند از طریق مشتریان دایمی خود درآمد فراوان و در عین حال درآمدی همیشگی داشته باشند.
  • بازاریابی ارتباطات: در بحث‌های مربوط به بازاریابی مقوله ارتباطات هم جایگاه بسیار مهمی دارد. به سخن دیگر، این ارتباطات است که تصویر عمومی یک شرکت را می‌سازد. بازاریابی و ارتباطات در واقع دو مؤلفه هستند که از یکدیگر جدایی‌ناپذیرند. یک استراتژی موفق بازاریابی، یک تیم قوی روابط عمومی و یک بخش فروش ورزیده می‌توانند بسیار برای ارتقای جایگاه یک شرکت مؤثر باشند.
    اما باید بدانید که ارتباطات، تبلیغات نیست. ولی بسیاری از افراد این دو را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. تبلیغات یکی از مؤلفه‌های ارتباطات است که البته مهم هم هست.

سخن آخر

با مطالب گفته‌شده تا حدودی با بازاریابی و تبلیغات و تأثیرات این دو در پیشرفت و ارتقاء یک مجموعه آشنا شدید. متوجه شدید که چه نکات کلیدی که خیلی در نظرها مطرح نیستند، می‌توانند موجب پیشرفت یک مجموعه باشند.

مجموعه سروش زیما با چندین سال سابقه درخشان در زمینه بازاریابی و تبلیغات و همکاری با مجموعه‌های مطرح و بزرگ بستری امن و مجموعه‌ای مطمئن جهت ارائه خدمات بازاریابی و تبلیغات برای مشتریانی که دوست دارند درخشیدن را با ما تجربه کنند فراهم آورده است.