سوشیال مارکتینگ

بنا بر دیدگاه متخصصین سروش زیما سوشیال مارکتینگ ابزاریست برای بدست آوردن ترافیک و توجه به طراحی وب سایت شما. برنامه های سوشیال مارکتینگ بیشتر بر ایجاد محتوا استوار است که باید به اشتراک گذاشته شود. هرچه میزان ترافیک و اشتراک گذاری بالاتر برود میزان اعتبار کسب و کار شما بالاتر خواهد رفت. این سبک بازاریابی به نوعی بازاریابی دهان به دهان با استفاده از اینترنت و ابزارهای آن است. بدلیل اینکه این ابزارها به راحتی در دسترس همگان است، تکرار و پرورش نام تجاری کسب و کار شما که یکی از اصول بازاریابی است را به دنبال خواهد داشت. علاوه بر اینکه این سبک، ارزان قیمت است به تشکیل کمپین های بازاریابی کسب و کار شما کمک می کند و افراد ناآگاهانه به تبلیغ رایگان تجارت شما می پردازند و آن را گسترش می دهند.
البته این را نیز در نظر داشته باشید که یکی از معیارهای رنک شما در موتورهای جستجو شبکه های اجتماعی و تعداد اشتراک گذاری و لایک های آنان به کسب و کارتان می باشد.
از طریق شبکه های اجتماعی مشتریان با شما تعامل نزدیک دارند و شما را در کنار خود احساس خواهند کرد.

 

 

بهترین شبکه های اجتماعی برای سوشیال مارکتینگ

 
1گوگل پلاس

در مورد دو غول شبکه های اجتماعی دنیا هم داستان به همین شکل است، گوگل پلتفرمی بیشتر تجاری برای ارتباط بین بیزینس ها و افراد متخصص و مشتریان ایجاد کرده است و فیس بوک محیطی برای ارتباطات نزدیک تر و صمیمی تر و دوستانه تر است . تا سال ۲۰۱۳ یعنی دومین سال راه اندازی، گوگل پلاس حدود ۱۳۵ میلیون یوزر را جذب خود کرده بود و آمارهای سال ۲۰۱۴ حاکی از حضور ۱ میلیارد یوزر در گوگل پلاس هست!!! گوگل پلاس ماهیانه ۳۰۰ میلیون یوزر اکتیو دارد! و البته ماهیانه ۲۰ میلیون یوزر موبایل دارد که فقط با موبایل چک میکنند سایت را! به طور میانگین خریدهایی که از مبدأ گوگل پلاس انجام شده، حدود ۴۰$ ارزش داشته است. گوگل پلاس بدون شک به اندازه فیس بوک کاربر ندارد که هر روز اکتیو باشند و باز به اندازه فیس بوک فعالیت هم ندارند اما در هر صورت، به عنوان شبکه اجتماعی آینده، باید توجه ویژه ای به آن داشته باشیم و تا میتوانیم برای پیج گوگل پلاس بیزینس خود طرفدار و follower جمع کنیم. ؟

2فیسبوک

بزرگترین و محبوب ترین شبکه اجتماعی دنیا مجموعاً حدود ۱.۲۸ میلیارد یوزر و حدود ۱.۲۳ میلیارد یوزر فعال در ماه روزانه حداقل ۷۵۷ میلیون نفر فیس بوک را چک میکنند و در آن فعالیت انجام می دهند! تعداد یوزرهای فعال آسیایی فیس بوک (مقیم آسیا) در ماه حدود ۳۹۰ میلیون نفر است! (فیس بوک در چین مسدود است با این وجود حدود ۸۱ میلیون یوزر چینی هم دارد!) ۳۴% یوزرهای فیس بوک بین ۱۸ تا ۲۹ سال سن دارند. ۴۵% یوزر های ۶۵ سال به بالای اینترنت، از فیس بوک هم استفاده میکنند! بریتانیا بیشترین درصد یوزر فیس بوک نسبت به جمعیتش را دارد؛ حدود ۵۶.۴۸% و بعد خود آمریکا هست با حدود ۵۶.۴۵%. ۸۹% کاربران اینترنت در خاور میانه، از فیس بوک استفاده میکنند. به طور میانگین روزانه حدود ۱۵۰۰ پست در تایم لاین هر یوزر فیس بوک، نمایش داده میشود. روزانه حدود ۲۲ میلیارد بار، دکمه های لایک و شیر فیس بوک در سایتهایی که حدود ۷.۵ میلیون مورد هستند، نمایش داده می شود! سهم شما از ۴.۵ میلیارد لایکی که روزانه در فیس بوک زده می شود، چقدر است؟ فیس بوک به عنوان پایگاهی از عکسهای شما: روزانه حدود ۳۵۰ میلیون عکس در فیس بوک آپلود میشود…! و بطور میانگین روزانه حدود ۱۰ میلیارد پیام در فیس بوک رد و بدل میشود! فکر کنید که فقط یک پیام خود را بتوانید دست به دست بچرخانید و آن وقت بدون شک باید به فکر ارتقاء سرور خود باشید. ؟

3پینترست

شبکه اجتماعی محبوب و عکس محور. آمارها نشان میدهد حدود ۷۰ میلیون عضو دارد. ۹۴% فعالیتها در این شبکه اجتماعی توسط خانمها انجام میشود. ۸۴% خانمهایی که به عضویت پینترست در می آیند، در این شبکه فعال باقی می مانند. ۸۵% یوزرهای پینترست را خانمها نشکیل میدهند… . ۴۹% یوزرهای پینترست از این سایت استفاده میکنند تا نیازی به ورق زدن کاتالوگها نداشته باشند. و جالب اینجاست ۳۰% یوزرهایش آن را به مشاهده تلویزیون هم ترجیح میدهند! محبوبترین مقصد یوزرهای پینترست که با کلیک روی پین ها وارد آن میشوند، بلاگ ها هستند. همانطور که مشاهده میفرمایید با آمارهای فوق، ایده های زیادی در سر ایجاد میشود برای جذب ترافیک از این شبکه اجتماعی باز اما بیشتر زنانه . ؟

1اینستاگرام

یک شبکه اجتماعی عکس محور دیگر. اوایل فقط یک اپلیکیشن برای آندروید بود و به سرعت خود را به عنوان یک شبکه اجتماعی محبوب معرفی کرد! دارای حدود ۲۰۰ میلیون یوزر. چیزی حدود ۷۵ میلیون یوزر در روز از این سرویس استفاده میکنند! بخش زیادی از یوزرهای این شبکه اجتماعی، افراد ۱۶ تا ۱۹ سال هستند؛ چیزی حدود ۲۳%. ۲۲% یوزرهای اینترنت در خاورمیانه هم کاربر اینستاگرام هستند. و باز هم عربستان بیشترین تعداد یوزر در اینستاگرام را به خود اختصاص داده است. و البته فراموش نکنیم که پشت اینستاگرام همین فیس بوک عظیم هست و این یعنی پایداری در رشد. ؟

2تلگرام

تلگرام یکی از برنامه های اجتماعی متن باز است. که با ظهور این برنامه کاربران زیادی از آن استقبال کردند. کاربران تلگرام می توانند عکس ها , مطالب ,ویدئوها و اسناد را به شکل رمزنگاری شده و در محیطی کاملا امن با یکدیگر در اشتراک بگزارند

3توییتر

اولین و بزرگترین شبکه میکروبلاگینگ دنیا. دارای حدود یک میلیارد یوزر. ماهیانه حدود ۲۵۵ میلیون نفر از توییتر استفاده میکنند. به طور متوسط، هر یوزر توییتر حدود ۲۰۸ دنبال کننده (follower) دارد. ۴۶% یوزرهای توییتر حداقل روزی یک بار به این سایت سر میزنند. ۴۵% یوزرهای توییتر بین ۱۸ تا ۲۹ سال سن دارند. جالب اینجاست که عربستان بیشترین تعداد یوزرهای فعال در توییتر را دارد! در ماه حدود ۱۱۷ میلیون یوزر توییتر، توییت ارسال میکنند. درآمد توییتر در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۴: ۲۵۰ میلیون دلار ؟