تاریخچه برندینگ

اغلب مردم و حتی شرکت‌های تجاری فکر می‌کنند که پدیده برندینگ ، یک پدیده جدید و مدرن است ، در اواخر سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ عنوان برندینگ نه تنها برای کمپانی‌ها و محصولات آنها به گسترش یافت بلکه این پدیده به شهرداری‌ها ، دانشگاه‌ها ، سازمان‌های غیرانتقاعی و حتی افراد نیز کشیده شد ، و در آن زمان برندینگ آغاز پیشرفت خود را شروع کرد ولی پدیده برندینگ به بسیار قبل تر بر می‌گردد.

برندینگ به قرن‌ها پیش بر می‌گردد ، به عنوان مثال در سال ۱۳۰۰ قبل از میلاد ، علامت‌های شرکتی بر روی سفال‌های چینی ، یونانی و هندی نیز موجود بوده است ، تازه حتی باستان شناسان بر اساس تحقیقات و پژوهشی که انجام داده اند ، نشان داده است که تبلیغات و عنوان نام تجاری در بابل به بیش از ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد بر میگردد، اما واقعا پدیده برندینگ در چه زمانی به وجود امد ؟؟؟ حدودا ۵۰۰۰ سال پیش !!!

اما آنچه که هم اکنون مهم است ، هر چیزی نیاز به یک نام و یا یک نام تجاری دارد ، با این نام می‌توان از صداقت ، ارائه خدمات درست ، ارائه تضمین کیفیت  و دیگر موارد اطمینان حاصل کرد ، در ضمن برندینگ یک چشم انداز و کاری مدرن به نظر می‌رسد.

 
 

اصول و مبانی طراحی برند

برندینگ (برند سازی) یکی از مهمترین جنبه‌های هر نوع تجارتی از بزرگ یا کوچک ، خرده فروشی ، و یا B2B می‌باشد. استراتژی‌های موثر برندینگ ، رقابت شما را در بین رقبای خود افزایش می‌دهد ، در این مقاله شما را با مبانی برندینگ آشنا خواهیم ساخت.

عنوان تجاری شما (برند) نشان دهنده این است که ، مشتریان چه انتظاراتی از نوع خدمات و محصولات شما دارند ، همچنین یک برند  شما را از رقبای خود متمایز می‌کند .

  •  آیا محصولات تجاری خود را با کیفیت و هزینه کم ارائه می‌دهید؟
  • آیا با مشتریان خود تعامل دارید؟
  • یا هدف شما ، ایجاد رضایت کاربران می‌باشد؟

همه ی این آیا‌ها ، در برندینگ به شدت تاثیر گذار هستند ، تنها ویژگی در برندینگ دقیقا همین مسئله می‌باشد ، که کاری کنید مخاطبان همواره شما را به یاد داشته باشند.

 

مبانی اولیه طراحی برند :

  • یک لوگوی منحصر به فرد برای شرکت خود طراحی کنید و از آن در تبلیغات ، محتوا و دیگر موارد استفاده کنید.
  • پیام برند خود را بنوسید ، پیام یا هدفی که برند شما آن را دنبال می‌کند ، به همگان اعلام کنید ، در ضمن تمام کارمندان شرکت شما باید ویژگی‌های برند شما را بدانند.
  • برند خود را یکپارچه کنید ، سعی کنید از عنوان برند خود در همه جا استفاده نمائید ، ایمیل ، امضا، در پاسخ به تلفن مشتریان و …
  • یک کلیپ صوتی ایجاد کنید که بیان کننده عنوان تجاری شما باشد و از آن در تمام محتوای بصری خود استفاده نمائید.
  • یک شعار برای خود ایجاد نمائید ، این شعار باید علاوه بر این که بسیار مختصر باشد ، هدف تجاری شما را نیز بیان نماید، یکی از بهترین شعارهایی که شاید تا به حال دیده باشید ،این شعار باشد  Write Less do More