کمپین من و شهید

 

      بسمه تعالی

امروز فضیلت زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست . "مقام معظم رهبری"

 

در زندگی امروزی و عصر ماشینی، هر انسانی بیش از هر چیز دیگر، نیازمند یک همدم بایسته و شایسته است، همدمی که تا حد امکان کلیه آرمان ها و نیازهای آن را، پوشش دهد و او را در رسیدن به آمال و اهدافش کمک کند.همدمی که بتواند در او نکات مثبت را ایجاد و تقویت کند باعث رشد و تعالی جایگاه او در این دنیا و آن دنیا شود.اما همه انسان ها انتخاب در زندگی برای همدم خود معیارهایی دارند که این معیارها بنا بر دین، فرهنگ، ارزش ها و جامعه ای که در آن زندگی می کنند، متفاوت است.

در ایران اسلامی و انقلابی، همه هموطنان ما در زندگی خود به دنبال همدمی می گردند که علاوه بر پوشش آمال و اهداف آنها، با معیارها و فرهنگ ایرانی اسلامی همخوانی داشته باشد، اما دشمنان اسلام و انقلاب نه تنها به طرق مختلف به دنبال کمرنگ کردن و ازبین بردن فرهنگ شهید و شهادت هستند بلکه با گسترش و تبلیغ فرهنگ حیوان پرستی و همدم شدن با سگ و گربه، به دنبال جایگزین کردن همدمانی، متغایر با فرهنگ اسلامی انقلابی این مرز و بوم هستند. اینجاست که می طلبد مسئولان و مردم همگی به هر طریقی که می توانند مقابل این تهاجم فرهنگی و اعتقادی بایستند و همدمی مناسب و متناسب با فرهنگ انقلابی - اسلامی را جایگزین آن کنند.

در همین راستا و متناسب با فرمایشات رهبر معظم انقلاب که فرمودند، امروز فضیلت زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست، مجموعه سروش زیما، کمپینی را با عنوان "من و شهید" تهیه نموده است که به زودی با همکاری بنیاد شهید، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس اجرا خواهد نمود.

در این کمپین هدف این است که شهدا را به عنوان بهترین همدم برای مردم این سرزمین معرفی کنیم و با اجرا و تقویت این موضوع، علاوه بر زنده نگهداشتن یاد شهدا و فرهنگ  شهادت، شاهد اثرات مثبت آن در میان افراد جامعه باشیم. اما شاید سوال شود چرا شهید را به عنوان همدم خود انتخاب کنیم؟ برای پاسخ به این سوال توصیه می شود دلایل زیر را که مجموعه کارشناسان سروش سروش زیما، عنوان "هفت سنگ شهدا" را برای آن انتخاب نمودند، مطالعه فرمایید :

1 : سنگ اول

حماسه شهید :

شـهید حماسه آفرین است و این بزرگترین خاصیت شهید است . مهمترین خاصیت شهید و شهادت دمیدن دوباره روح حماسه و حماسه آفرینی در جامعه است . اسلام و انقلابمان نیازمند حماسه آفرینی و حماسه آفرینان می باشد و حماسه آفرینی نیازمند شهید و این ضرورت یک جامعه پویا، انقلابی و اسلامی است .همه می دانیم که در مـلتی که روح حماسه بمیرد حماسه سازانی وجود نخواهد داشت و اگر حماسه سازان وجود نداشته باشند دیگر وطنی وجود نخواهد داشت، آن هم وطنی که برایش اینقدر زحمت کشیدیم و شهید دادیم. پس چه خوب است که همدمی داشته باشیم که در ما و جامعه ما روح حماسه آفرینی بدمد و همواره ما را برای حماسه آفرینی آماده نگه دارد و برای این منظور باید اذعان و اعتراف کرد که همدمی بهتر از شهید نمی توان پیدا کرد.

2 : سنگ دوم

 جاودانگی شهید  :

جاودانگان در میان ملتها چند گروهند ، اساتید بواسطه علمشان ، مخترین بواسطه اختراعشان و ... شهـدا. اما شهدا  جاودانگان بی چون و چرای ملتها هستند و جاودانه ترین جاودانه ها. به همین دلیل است که پیامبر اکرم (ص) فرمودند: بالا دست هر نیکوکاری نیکوکار دیگری است تا آنگاه که شهید شود. همین که در راه خدا شهید شد بالا دست دیگری ندارد .در این روزگار که هر کسی دوست دارد همدمش از همه بهتر و بالاتر باشد پس چه همدمی بهتر و بالاتر از شهید ؟

3 : سنگ سوم

شفاعت شهید  :

در احادیث چنین آمده است که خداوند شفاعت سه طبقه را در روز قیامت می پذیرد، که یکی از آنان شـهید است . شفاعت شهید ، شفاعت هدایت است. این شهدا هستند که گروه گروه مردم را از ظلمات و گمراهی نجات داده و به شاه راه روشن هدایت رسانده اند .امیرالمومنین علی (ع) می فرماید : خدا شهدا را در قیامت به بابها و جلال و عظمت و نورانیتی وارد می کند که اگر انبیا از مقابل آنان بگذرند و سواره باشند به احترام شهدا پیاده می شوند .آیا شما همدمی بهتر از این سراغ دارید یا می خواهید که در این دنیا و اون دنیا چراغ راهتان و کمکتان باشد ؟اصلا مگر همدمی بهتر از شهید پیدا می شود که دنیا و آخرتمان را روشن گرداند؟

4 : سنگ چهارم

قداست شهید  :

همه ما می دانیم که مقام شهدا بالاترین مقام است و به قول امروزی ها دیگه آخرشه. در اسلام وقتی می خواهند مقام کسی را بالا ببرند او را با شهید برابر می کنند . مثلاً می گویند اگر طالب علم ، حقیقتاً انگیزه اش تقرب به خدا و خدمت باشد و در طی کسب علم بمیرد، شهید از دنیا رفته است این نشان دهنده ارزش و قداست شهید است .دراین دنیا هم که همه ما دنبال همدمی هستیم که از همه مقام و قداستش بالاتر باشد.حتی اگر بخواهیم مثالی دنیایی و امروزی بزنیم بهترین مثال همین زندگی و ازدواج های امروزی است.مثلا همه ما دنبال همسر و همدمی می گردیم که از همه نظر مقامش از همه بالاتر باشد یا حداقل مقامی بالا و در خور توجه داشته باشد.با این توصیف و واقعیت چه همدمی بالاتر و بهتر از شهید که بالاترین مقام را دارد ؟

5 : سنگ  پنجم

ایثار و فداکاری :

آیا شما در اطراف خود کسی را سراغ دارید که در این دنیا حاضر باشد در راه عقاید و آرمان هایش و برای امنیت و رفاه همنوعان و هموطنانش حاضر باشد از جانش مایه بزارد؟ آیا همه ما دوست نداریم که همدمی داشته باشیم که از بالاترین درجه ایثار و فداکاری برخوردار باشد ؟ شهدا افرادی هستند که به برکت ایمان و اعتقاداتشان، با ایثار و فداکاری، فضا و مکانی امن برای همنوعان و هموطنان خود ایجاد کردند و با رسیدن به بالاترین درجات و مقام همه دنیا را ثنا گوی خود کردند. این یک واقعیت است که همه ما دوست داریم همدمی داشته باشیم که نه تنها دارای بالاترین مقام باشد بلکه در ایثار و فداکاری بالاترین درجه را داشته باشد و در این صفت بی نظیر زبانزد خاص و عام باشد. پس چه همدمی بهتر از شهید که دارای بالاترین درجه ایثار و فداکاری است و به خاطر همدمی با آن، ما نیز از این روحیه و صفت بی نظیر، برخوردار شویم ؟

6 : سنگ ششم

پاکی شهید  :

همه ما می دانیم که غسل میت یکی از دستورهای اسلام است. خداوند می فرماید : هر میتی را غسل داده و در جامه ای سفید و پاکیزه کفن کنند و سپس نماز بخوانند و دفن کنند. این دستور اسلام است. اما این دستور، استثنایی هم دارد و آن شهید است وقتی اسلام بدن شهید را از شستن و یا خارج کردن لباسهای دوران حیاطش مستثنی می کند ، بدان معنی است که او همچنان پاک و وارسته است.آیا غیر از این است که همه ما به دنبال همدمی می گردیم که در پاکی بی مثال باشد ؟ چه همدمی بهتر از شهید که بدن و جامه او از ناحیه روح و اندیشه و حق پرستی و پاک باختگی کسب شرافت کرده و به بالاترین درجه پاکی رسیده است ؟آیا همدمی پاک تر از شهید سراغ دارید ؟

7 : سنگ هفتم

حق شهید  :

همه دلسوزان و خدمت گذاران اعم از معلمان ، مخترعان ، پزشکان و... بر بشریت حق دارند . اما هستند کسانیکه حقی عظیم بر گردن جامعه داشته و دارند و حتی معلمان و پزشکان و... مدیون شهدا هستند .پس اگر تمام نکات مثبت را هم در نظر نگیریم این مهم را که شهدا به گردن ما حق دارند را نمی توان نادیده گرفت. ما حتی در دنیای امروزی وقتی کسی به ما محبتی می کند و کاری برایمان می کند می گوییم مدیونت هستیم و همواره دوست  داریم کاری برایش بکنیم و همواره در کنارش باشیم. پس چه همدمی بهتر از شهید، که نه تنها بالاترین مقام و جایگاه را دارد و بهترین راهنما و کارگشا برای ما در این دنیا و اون دنیاست بلکه دینی عظیم بر گردن ما دارد و ما همواره آرامشمان و حتی حیاتمان را مدیون او هستیم ؟

 

"هفت سنگ شهدا" دنیایی وسیع و مفاهیمی عمیق هستند که شناخت هر کدام از این مفاهیم آغاز شناخت شهید، آرمان های او و طرح "من و شهید" می باشد. در این دنیا به قول معروف "گل بی خار خداست" و هر همدمی دارای نکاتی مثبت و نکاتی منفی است اما آیا همدمی بهتر از شهید پیدا می شود که همدمی با او نه تنها نکته منفی نداشته باشد، بلکه پر از خوبی و نکات مثبت باشد. با علم و شناخت چنین تاثیری از سوی شهدا، باید گفت :

"ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون "

گمان مبر آنان که در راه حق شهید شده اند مرده اند . خیر، آنها زندگانی هستند نزد پروردگارشان و متنعم  به انعامات او. این وعده الهی به کشته شدگان در راه حق و پیامی روشن برای بازماندگان می باشد. براستی او کیست که پس از دنیای مادی نزد پروردگارش متنعم می گردد.

همراهان و عاشقان فرهنگ شهادت می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر از محتوای طرح "من و شهید" و همراهی هرچه بیشتر با این طرح، با بخش روابط عمومی یا واحد مسئولیت های اجتماعی موسسه فرهنگی هنری سروش زیما، تماس حاصل فرمایند.

"از ایده تا ایده آل با سروش زیما"